Wersje językowe

lasyelblagwfossos kuling clanga

Artykuły

Europejskie Dni Ptaków (2012)

Europejskie Dni Ptaków to dwudniowe wydarzenie obchodzone w 40 krajach Europy i Azji Środkowej, którego głównym celem jest zwrócenie uwagi ludzi na jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk w świecie przyrody ? wielką jesienną migrację ptaków. Nad Zatoką Gdańską jednym z wydarzeń jest Ptasi Piknik organizowany w dniach 6-7 października w Krynicy Morskiej, a dokładnie 5 km za Krynicą w kierunku miejscowości Piaski przy Leśniczówce w Krynicy Morskiej.

CZYTAJ RELACJE

PROGRAM PTASIEGO PIKNIKU

Sobota 8:00-17:00

Spotykamy się w Krynicy Morskiej ? Leśniczówka (ok. 5 km główną drogą za Krynicą Morską) ? po lewej stronie drogi zobaczymy zabudowania a zaraz za nimi oznakowany zjazd i miejsca parkingowe. Zaraz na miejscu w punkcie centralnym proponujemy zarejestrować się (pobrać identyfikator) ? warto, wśród zarejestrowanych uczestników rozlosujemy część nagród. Po rejestracji zapraszamy na:

  • punkt morski, gdzie będzie można popatrzeć na migrujące ptaki morskie ? zwykle intensywniejszy przelot notujemy do godziny 12;
  • punkt na szczycie wydmy ? górze Pirata ? gdzie ze Stowarzyszeniem Drapolicz będziemy obserwowali i liczyli ptaki migrujące nad lasem (wróblowate i szponiaste);
  • punkt naukowo-badawczy, gdzie będziemy chwytali i obrączkowali ptaki;
  • punkt edukacji przyrodniczo-leśnej, gdzie uzyskać będzie można informacje o gospodarce leśnej oraz uczestniczyć w organizowanych przez Nadleśnictwo Elbląg quizach i konkursach;
  • punkt edukacji fotograficznej organizowany przez Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej, gdzie poznać będzie można podstawy fotografowania ptaków.

Wszystko pod okiem doświadczonych ornitologów. Wszystko z poważną i mniej poważną dawką naukowej wiedzy. Równocześnie będą odbywały się warsztaty z oznaczania ptaków, co do gatunku, wieku, płci. Wszystkie migrujące ptaki będą skrupulatnie liczone i zapisywane. W punkcie centralnym będzie płonęło ognisko, gdzie organizatorzy zapewniają poczęstunek. W trakcie konkursy z nagrodami, opowieści o ptakach, lesie i przyrodzie i tysiące ptaków nad głowami.

O godzinie 8:00, 10:00 i 12:00 w punkcie centralnym odbędą się warsztaty o przyrodniczo-turystycznych atutach Mierzei Wiślanej. Zajęcia będą prowadzone w ramach projektu: "Wysokie loty nad Mierzeją Wiślaną, czyli ptaki migrujące jako wartość przyrodnicza regionu", a dotyczyć będą:

  • znaczenie Mierzei Wiślanej dla ptaków wędrownych;
  • możliwości rozwoju turystyki kwalifikowanej i promocji regionu w oparciu o zjawisko migracji ptaków i innych wartości przyrodniczych Mierzei;
  • zagrożenia płynące z nieprawidłowego zagospodarowywania obszarów cennych przyrodniczo.

Sobota 17:00 ? 21:00

Spotkanie przy Ośrodku Elzam w Krynicy Morskiej (ul. Żołnierzy 5). Dla osób, które zarezerwowały w ośrodku noclegi, bądź obiadokolację ? posiłek o godzinie 17:45. Dla wszystkich ognisko. Warto zaopatrzyć się na tę okoliczność w dodatkowy prowiant na okoliczność biesiadowania przy ogniu. O 19 losowanie nagród i informacje na temat wyników uzyskanych w pierwszy dzień Pikniku. Po godzinie 19 prezentacja wyników z pięciu sezonów prac Stowarzyszenia Drapolicz na Mierzei Wiślanej.

Sobota 21:00 - 4:00

Spotkanie przy Piszczykówce ? budynkach przyszłego Centrum Rehabilitacji Ptaków na ulicy Wiejskiej 18 w Przebrnie. Tu wytrwali będą mieli rzadką okoliczność uczestniczenia w badaniach sów - ptaków o aktywności nocnej. Na punkcie członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Ochrony Sów będą chwytali i obrączkowali ptaki migrujące ze Skandynawii przez Mierzeje w kierunku Europy zachodniej. Tu również całonocne ognisko rozświetlające polanę.

Niedziela 8:00- 17:00

Program jak w sobotę w ww. godzinach.

WIĘCEJ AKTUALNYCH INFORMACJI NA FACEBOOKU (PTASI PIKNIK)

Zakwaterowanie:

Polecamy ośrodek Elzam.
Cena noclegu ze śniadaniem dla uczestników pikniku w pokojach 2 lub 4 osobowych ? 50 zł.
Cena noclegu jw. ze śniadaniem i obiadokolacją ? 69 zł.
Można zamówić sam posiłek popołudniowy w cenie 19 zł.

Warunkiem zakwaterowania jest złożenie rezerwacji (tel. 500-073-180) odpowiednio wcześniej nie później jednak niż 5 dni przed datą przyjazdu. Więcej o ośrodku: http://www.elzam.mierzeja.com 

Lokalizacja miejsc Ptaskiego Pikniku i wydarzeń stowarzyszonych na Mierzei Wiślanej

Punkt centralny ? główne miejsce wydarzeń Ptasiego Pikniku ? 4,6 km za Krynicą Morską, po lewej stronie za budynkami leśnictwa (jedyne budynki przy drodze w okolicy). 54?24?09 N 19?30?50 E.

mapa-EDP-1

Ośrodek Elzam ? położony po wschodniej stronie Krynicy Morskiej, należy wjechać w drogę prowadzącą do latarni morskiej. 54?23?17 N 19?27?13 E.

mapa-EDP-2

Piszczek ? miejsce Akcji Sowy Mierzei ? 4 km przed Krynica Morską ? zjazd z drogi bądź Przebrna i dalej ulicą Wiejska do końca, lub wjazd na drogę leśną 300 metrów za zjazdem do Przebrna ? przy kierunkowskazie Wiejska 18. 54?21?40 N 19?21?51 E.

mapa-EDP-4

Obserwuj nas na