Wersje językowe

lasyelblagwfossos kuling clanga

Podsumowanie warsztatów

Projekt edukacyjny pt. ?Wysokie loty nad Mierzeją Wiślaną, czyli ptaki migrujące jako wartość przyrodnicza regionu?, został zrealizowany przez Stowarzyszenie Obserwatorów Ptaków Wędrownych Drapolicz dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Skierowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz mieszkańców Mierzei Wiślanej. Naszym głównym celem było kompleksowe przedstawienie uczestnikom zagadnienia ptasich wędrówek ze szczególnym uwzględnieniem Mierzei Wiślanej, a także promowanie rozwoju turystyki przyrodniczej w oparciu o walory przyrodnicze regionu.

W ramach projektu przeprowadzono prelekcje w: Gimnazjum w Mikoszewie, Szkole Podstawowej w Jantarze, Zespole Szkół: w Stegnie, Sztutowie i Krynicy Morskiej. W pierwszym etapie odbyły się zajęcia teoretyczne w każdej ze szkół, a następnie warsztaty terenowe na punkcie badań ptaków wędrownych znajdującym się niedaleko Krynicy Morskiej. Zagadnienia przedstawione podczas całego cyklu zajęć dotyczyły:
? zjawiska ptasich migracji oraz istnienia i roli wąskich gardeł wędrówkowych,
? metodach badań wędrówek ptaków,
? rozpoznawania ptaków szponiastych, ich biologii i strategiach życiowych,
? Mierzei Wiślanej jako korytarza migracyjnego ptaków,
? zagrożeń i ochrony ptaków szponiastych.

Na temat ptasich migracji i rozwoju turystyki przyrodniczej można było posłuchać podczas dodatkowych spotkań zorganizowanych dla wszystkich mieszkańców Mierzei Wiślanej. Wszystkie osoby zainteresowane tematem mogły również uczestniczyć w warsztatach terenowych, gdzie można było przyjrzeć się z bliska zjawisku migracji ptaków. Podczas zajęć omówiono:
? znaczenie Mierzei Wiślanej dla ptaków wędrownych,
? możliwości rozwoju turystyki kwalifikowanej i promocji regionu w oparciu o zjawisko migracji ptaków i innych wartości przyrodniczych Mierzei Wiślanej,
? zagrożenia płynące z nieprawidłowego zagospodarowywania obszarów cennych przyrodniczo.

Projekt zrealizowano w terminie 15.08-15.11.2012r. Partnerami projektu byli: Nadleśnictwo Elbląg, Koło Ornitologiczne Studentów Uniwersytetu Gdańskiego, Biblioteka Publiczna w Krynicy Morskiej i Gminny Ośrodek Kultury w Stegnie.

Tagi:

STWÓRZ Z NAMI WIEŻĘ

Dowiedz się więcej

Polecamy

polec lanius

Obserwuj nas na