Jak wybrać nogi do stołów o różnym przeznaczeniu?

Dom i ogród

Jak wybrać nogi do stołów o różnym przeznaczeniu?

Mocno rozwijająca się w ostatnich latach sztuka tworzenia mebli daje klientom coraz większe możliwości w zakresie dopasowywania wg własnego gustu poszczególnych elementów np. stołów. Osobno można dobrać blaty, osobno nogi i inne dodatki, komponując dzięki temu stół niemal idealnie dobrany do własnego poczucia stylu czy kolorystyki wnętrza.

Planowanie stabilnej konstrukcji stołu

Najważniejszym punktem podczas samodzielnego dobierania osobnych elementów stołu jest zwrócenie uwagi na jego stabilność. Odpowiednio dobrane nogi do stołów będą gwarancją tego, czy stół będzie pewnie opierał się o podstawę czy też okaże się z czasem, że się chwieje i podnosi ryzyko strącenia z niego szklanek, talerzy i reszty zastawy stołowej. Osobny zakup blatów powinien być zatem poprzedzony dokładną analizą możliwości dobrania do niego gotowych, ściśle dopasowanych do jego ciężaru nóg. Oryginalne blaty wykonywane np. z marmuru będą wymagały zupełnie innej konstrukcji nóg i ich wyważenia, niż lekkie blaty drewniane czy wykonane z tworzyw sztucznych.

Bardzo często zamiast pojedynczych nóg można wykorzystać specjalne podstawy do stołów, które dzięki mocnej konstrukcji stanowią o wiele bardziej stabilną bazę dla meble. Podstawy takie są w stanie unieść większe ciężary i dobiera się je do blatów ciężkich i nieforemnych.

Na jakie cechy zwrócić uwagę wybierając podstawę do stołu?

Podstawowymi cechami ważnymi z punktu widzenia wytrzymałości stołów są w podstawach do nich takie elementy, jak: konstrukcja stalowa lub metalowa, odpowiednie ośrubowanie montażowe, dodatki żeliwne, które wzmacniają konstrukcję i możliwość łatwego przykręcania i rozkręcania stołów. Takie atuty mają m.in. podstawy dostępne na stronie https://kamilameble.pl/23-podstawy-do-stolu, na której można znaleźć szeroki wachlarz możliwości i dzięki temu łatwiej dopasować nogi do stołu, czy masywniejsze podstawy do blatów.

Warto również zwrócić uwagę na wykończenie podstaw tak, by były pokryte dodatkowymi powłokami ułatwiającymi ich czyszczenie i polerowanie.

Samodzielne dopasowanie mebli do charakteru wnętrza

Osoby, które posiadają tzw. zmysł przestrzenny lub po prostu lubią samodzielne komponowanie mebli do własnego mieszkania, biura czy zakładu produkcyjnego docenią możliwość własnego zadecydowania o typie połączenia blatu z nogami czy podstawami. W tym punkcie dobrze jest się skupić jednak, nie tylko na wizualnej części tego wyboru, ale i pamiętać o tym, że wybierana podstawa do stołu musi przede wszystkim spełniać rolę praktyczną i nie powodować zagrożenia dla osób, które przy takim stole będą siedziały.

Bardzo często z opcji samodzielnego dopasowania elementów stołowych korzystają właściciele restauracji, którym zależy na uzyskaniu indywidualnego, niepowtarzalnego designu we wnętrzu. Wybierają artystyczne nogi do blatów ciężkich, a z czasem okazuje się, że było to zupełnie nietrafione rozwiązanie, które doprowadziło do zachwiania się mebla podczas stawiania na nim gorących naczyń. Ten wybór powinien być zawsze podyktowany najpierw bezpieczeństwem, a dopiero na końcu estetyką wizualną.

Back To Top